Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Hungarian
Kategóriák / Termékek

Vastagság, sodrás, szálkezelés – a fonalválasztás alapjai

Vastagság, sodrás, szálkezelés – a fonalválasztás alapjai

A megfelelő fonal kiválasztása nemcsak az esztétikai élményt, hanem a kész munkadarab minőségét, tartósságát és mosási lehetőségeit is nagyban meghatározza. Kezdőként könnyen elveszhetünk a különféle fonalmárkák, típusok, összetételek és jellemzők között. Ez a cikk segít eligazodni a fonalválasztás három alappillére – a vastagság, sodrás és szálkezelés – között.

Fonalvastagság – mit jelent és miért számít?

A fonalvastagság a legelső tényező, amire mindig érdemes figyelni. Általában számmal vagy betűvel jelölik (pl. fingering, DK, worsted, bulky), de a fonal címkéjén gyakran megtalálható a javasolt tűméret is, amely segíthet az eligazodásban. Erről már korábban egy egész cikket hoztunk nektek, így érdemes azt is felkeresni! Emellett egy idő után már a tapasztalatok is segíteni fognak eligazodni közöttük!

●       Vékony fonalak (pl. lace, fingering): részletgazdag munkákhoz, csipketerítőkhöz, zoknikhoz, karácsonyi és egyéb ünnepi díszekhez lehetnek ideálisak. Mindig nézzük meg a fonal összetételét is! Csipketerítőkhöz, ékszerekhez, díszekhez a Moonlight horgolócérnát ajánljuk! 1-1,5 mm-es tűvel dolgozzunk. Figurákhoz pedig az ebbe a kategóriába tartozó Camilla fonalat! 2-2,5 mm-es tűvel.

●       Közepes vastagságú fonalak (pl. sport, DK): a fonalak között a jolly jokerek, összetételben is nagyon változatos ezeknek a fonalaknak a milyensége, emellett nagyon sok mindenre is jók. Lehet belőle amigurumi, ruhadarab, lakásdekoráció, használati tárgy (pl.: konyharuha, kéztörlő). Fonalaink közül szeretettel ajánljuk a Start, Waltz, Everyday és Everyday Worsted.

●       Vastag fonalak (pl. bulky, super bulky): gyors haladást tesznek lehetővé, puha, meleg holmikhoz ideálisak elsősorban, de a zsenília fonalakból készülhetnek figurák is. A mi ajánlatunk a Snow és a Happy Baby fonalcsalád!

A fonal vastagsága sok mindent meghatároz. Vastagabb fonallal haladósabb a munka, még a vékonyabbal hosszabb ideig tart egy-egy ruhadarab. Viszont utóbbinál sokkal szebben megvalósíthatók a csipkeminták, még a vastagabb fonalak egészen más textúrát adnak, kevésbé lehet velük aprólékos mintákat készíteni. Mindig érdemes átgondolni, hogy mit szeretnék készíteni, és annak megfelelően kiválasztani a megfelelő fonalat! Emellett pedig ne sajnáljuk az időt egy-egy munkadarabra, mert a végén mindig megéri a belefektetett energia és idő!

Sodrás – több mint esztétikum

A sodrás (angolul a „twist” szót használják) azt jelöli, hogy hány szál van összesodorva, és ezek milyen irányban. Ez befolyásolja egy fonal keménységét, puhaságát, tartását és a textúrát is.

●       A lazán sodort fonalak puhább tapintásúak, de sokkal hamarabb hasadnak a szálak, itt azt értjük, hogy könnyen beleakad a tű feje. Ilyen például a Waltz fonal.

●       A szorosan sodort fonalak sokkal jobban tartják a kész alkotás formáját, nehezebb belekapaszkodni a szálakba is a kötés és horgolás alatt. Nálunk kaphatóak közül példának a Camilla fonalat tudjuk javasolni, ha valaki szorosabb sodrású fonalat keres.

●       A sodrás irányát két betűjelöléssel (Z vagy S) jelölik meg, ez leginkább kötésnél lehet fontos, főképp, ha balkezes vagy, akkor másképp adhatja ki a textúrát a fonal. De ebben is van lehetőség, tényleg egyedi darabokat lehet készíteni.

Szálkezelés – mi az, amire figyeljünk munka közben?

A szálkezelés tulajdonképpen itt nem más, mint a fonal viselkedése horgolás vagy kötés közben. Idetartozik, hogy az adott fonal mennyire hajlamos a gubancolódásra, mennyire csúszik munka közben a különböző fajta tűkön (alumínium, bambusz, műanyag, stb.), illetve azt is, hogy mennyire lesznek vele egyenletesek a kialakított öltések, pálcák, szemek. 

●      Bizonyos fonalak szöszölődhetnek, nehezen viselik a bontást, ezzel a kezdőknek okozhatnak bosszúságot, de kis gyakorlással, tapasztalattal és odafigyeléssel ezek is kezelhetők. A bontást tapasztaltabb kötőknél és horgolóknál is rosszul tűrik, így igyekezni kell, hogy figyelmesen készítsük el az adott mintát, amit kiválasztottunk.

●       A plüssfonalakkal való munkát kezdőknek nem ajánljuk. A bontást nem tűrik jól, illetve a szemek is nehezen láthatóak, érdemes mellé azonos színű, de nem bolyhos szálat fogni (pl.: Camilla vagy Moonlight), így könnyebben láthatjuk a szemeket is.

●       A mercerizált pamutfonalak jól csúsznak a tűn, viszont emiatt csúszósabbnak érződhetnek, de kezdőknek mindenképpen ezeket ajánljuk, mert könnyebb velük dolgozni, a bontást is jól bírják. Választékunkban a Camilla fonalat találhatod meg.

A megfelelő fonal kiválasztásához elengedhetetlen, hogy tudd, mi fog készülni belőle? Sokat írtunk már ezekről, így a teljesség igénye nélkül néhány javaslat.

Ha babáknak készítenél figurákat, akkor a mercerizált Camilla fonalat érdemes választani, hiszen jól tűrik a húzást-nyúzást-mosást. Ha ruhadarabot szeretnél, akkor bababarát fonalakat érdemes keresni, vagy valamilyen akril tartalmú fonalat. A gyapjú nem biztos, hogy megfelelő, könnyen okozhat allergiás reakciót is. Főleg, ha ajándékba készíted, érdemes átgondolni ezeket.

Felnőtteknek a választék szinte végtelen, ott azt kell szem előtt tartani, hogy milyen céllal készül az adott projekt, melyik évszakra tervezed.

 

Összegzés:

A fonal kiválasztása mindig egyfajta technikai döntés is. Ha tisztában vagy a fonalvastagság, a sodrás és a szálkezelés alapjaival, sokkal könnyebben igazodhatsz ki a fonalak világában, hogy tudatos legyen a választásod, amely megkönnyíti a munkát, és szebb végeredményhez vezet. Érdemes kísérletezni a különféle fonaltípusokkal, hogy megtaláld a neked megfelelőt, amiből aztán egy egész készletet lehet felhalmozni. Fonalból pedig sosem elég!