Aki szeret kötni, horgolni vagy amigurumikat készíteni, előbb-utóbb találkozik a „zsenília” és „plüss” jelzőkkel ellátott fonalakkal. Ezek az alapanyagok első ránézésre nagyon hasonlónak tűnnek: mindkettő pihe-puha, kellemes tapintású, és alkalmas játékok, takarók, ruhadarabok, kiegészítők készítésére. Azonban több szempontból is különböznek egymástól, és ezeket érdemes megismerni, hogy a lehető legjobbat és legpraktikusabbat válasszuk a kötni vagy horgolni vágyott munkadarabhoz.
1. Az alapanyag és a struktúra közötti különbség
A zsenília fonalak leggyakrabban poliészterből készülnek, jellegzetes, „hernyós” szerkezettel. Szálai sűrűn állnak, rövidek és igazán bársonyos tapintásúak. A plüss fonalak ezzel szemben hosszabb, „szőrösebb” textúrával rendelkeznek, ez adja a jellegzetesen bolyhos, pihepuha érzést, amit a legtöbbször keresünk, ha plüssről beszélünk. Mindkét típus lehet 100% poliészter, de a plüss esetében a szálak hosszabbak, ezáltal egész egyszerűen „szőrösebb” hatású lesz a kész darab.
2. A felhasználási területek
A zsenília fonalak általában amigurumik, takarók, párnák készítésére alkalmasak, mert stabilabb, sűrűbb, kevésbé „szöszölő” textúrájúak, így a formatartásuk is jobb. A plüss fonalakat sokan választják puha plüssfigurákhoz, babatakarókhoz vagy ruhák kiegészítőinek elkészítésére, mert selymesen puha, „ölelős” darabokat lehet belőlük alkotni. Ezek is formatartóak, de kicsit gyengébben, mint a zsenília fonalak.
3. Kezelés és tartósság
A zsenília fonallal viszonylag könnyű dolgozni, szépen kiadja a mintákat, és kevésbé hajlamos a foszlásra, bár ettől függetlenül előfordul, hogy szöszöket hagy maga után az eldolgozásnál. A plüss fonallal kicsit körültekintőbben kell bánni: vágott szélei hajlamosak lehetnek a foszlásra, és elkészítés után alaposabb elvarrást igényelnek, mint a zsenília fonal.
A mosásnál is lehet különbség: a zsenília fonal sokszor strapabíróbb, kímélő mosás mellett sokáig megőrzi szépségét, míg a plüss fonalat érdemes inkább kézzel mosni, és laposan szárítani, hogy ne veszítse el puhaságát és a formáját. Esetleg mosózsákban, a mosógép kézi mosás programján is lehet mosni, de mindig tájékozódj róla, hogy milyen magas centrifuga fokozaton dolgozik a gép és milyen hőfokon!
4. Hatás és megjelenés
A zsenília fonal egyenletes, bársonyosan sima felületet ad, és szépen kiemeli a minta struktúráját, sőt egyes zsenília fonalaka fényesebbek is A plüss fonal ezzel szemben „szőrösebb” és habosabb, a textúrája lágyabb, de ez azt is jelenti, hogy a minták kevésbé kivehetőek. Az amigurumiknál ez például azt jelenti, hogy a plüss fonal sokkal „ölelgethetőbb” figurákat eredményez, míg a zseníliánál a forma és a minta jobban hangsúlyos marad, így a részletgazdagabb mintáknál a zsenília fonal a jó választás!
5. Melyiket válasszuk?
– Ha fontos a minta és a forma kiemelése (például amigurumik esetén), a zsenília fonal a jó választás. Például: Dolphin Baby, Happy Baby
– Ha viszont extrán puha, „ölelős” tapintású darabot szeretnél (például plüssfigurák, takarók), a plüss fonal lesz az, amivel érdemes dolgoznod! Például Tisza Plüss.
- Egy kis kiegészítés: A szempilla fonalak is hasonló elven működnek, mint a plüss fonalak, csak sokkal hosszabb szálaik vannak, és inkább dekoráció jelleggel használjuk például az amigurumiknál. Ettől függetlenül gyakorlattal rendelkező horgolók és kötők önmagában is készíthetnek belőle alkotásokat. Például a Tisza Szempilla fonala is alkalmas lehet önmagában is, de díszítésre is. Ezek viszont nagyon hajlamosak arra, hogy darabok esnek le belőlük, akármilyen márkát is választasz, így kisgyermeknek semmiképp nem ajánlott!
Tipp: Ha nehezen láthatóak a szemek, amikor dolgozol, akkor fogj mellé egy azonos vagy nagyon hasonló vékonyabb fonalat vagy cérnát! Segít abban, hogy lásd a szemeket!
Összegzés
A zsenília és a plüss fonalak közötti választás tehát elsősorban attól függ, milyen hatást szeretnél elérni, és milyen céllal készíted a darabot. Mindkettő remek alapanyag lehet, csak figyelembe kell venni az alapvető tulajdonságaikat és azt, milyen igénybevételnek lesz kitéve az elkészült munka. Illetve nem szabad elfelejteni, hogy kinek készül az adott munka, ha pici babának, akkor mindig figyeld meg a fonal viselkedését, ha szöszöl, akkor nem érdemes kísérletezni azzal, hogy egészen piciknek ebből dolgozz. Fő a biztonság. Ezekkel a tippekkel, ötletekkel, tapasztalatokkal, amit most megosztottunk veled olyan darabokat alkothatsz, amik sokáig szépek és szerethetőek maradnak minden korosztálynak!